Távolból már láthattam volna az egyetlen kiemelkedő dombot, de a fotót, csak visszafele készítettem. A szőlőültetvények között egyetlen magaslat, ahonnan a környék teljesen belátható, annyira evidens volt, de oda fele menet nem vettem észre.
A dombra vezető út mellett volt egy információs tábla, amiről teljesen lekopott minden. Nem vendég csalogató.
A dombra menet a legszembetűnőbb építmény a millenniumi emlékmű. Balra a vízmű kerítése látszik a fától jobbra meg egy kis falmaradvány a templomból.
A rom melletti emlékművet Balatonszabadi község lakossága 2001-ben állíttatta. A szobrot a falu szülötte a Kossuth díjas Veszprémi Imre készítette.
Ez a fotó a millenniumi domb tetejéről készült. A megmaradt falmaradványok mellett az oltár és balra a régi képeken még fehérre festett magaslati pont található.
A leletek alapján a XI. századtól meglévő templom és temető a környék egyik legkorábbi szakrális épülete lehetett. A templom észak - déli irányú, 20 méter hosszú volt és csupán 8 méter széles. A templomhoz tartozott egy torony is, melynek pontos célját nem sikerült megfejteni (talán bástya az ellenség ellen, esetleg lakótorony a szerzetesek számára).
1944-ben ádáz harcok dúltak itt, e tüzérségi pontként szolgáló magaslat birtoklása, fontos stratégiai kérdés volt.
A harcok idején pusztulhatott le ennyire a templom.
A itt lévő település jelentőségét emelte, hogy fontos utak mentek el mellette. Például a Győrből Pécsre itt vezetett el egy római út. A híres Hadút, mely Budáról indult és Fehérváron át Somogyvárra tartott szintén a település mellett haladt el.
Bővebben Balatonszabadi honlapján olvashatunk e régi település történetéről.
A Túrautak, várak látnivalók Magyarországon web oldalon olvastam először a Hetyei templomromról, mely Ádánd közelében található.
Ádánd szélén hagytam kocsimat, majd kelet felé elindultam egy műúton. Erről a dombtetőn jobbra tértem le egy földútra, mely fokozatosan emelkedett. Egy idő után a távolban egy tornyos építményt figyeltem meg, mely egy geodéziai toronynak tűnt. Közeledve egyre izgatottabb lettem, mert ez csak a Hetyei templomrom lehet. Képeken, amiket láttam a Hetyei templomromot fák vették körül. Az akácfákat mostanra kivágták így szabadon pompázott a torony.
A földútról le kellett térnem mert csak a vetésen Keresztül haladva tudtam megközelíteni a romot. Ekkor értettem meg miért nincs ide vezető földút jelölés a turista térképen, mert nincs is út. Az idegen honnan tudja, hogy merre kell menni, ha nincs jelölve az út!
A fákat kivágták ugyan, így a rom jól látható volt, de a körbejárásnál a száraz derékig, hol embermagasságig érő gazban nehéz volt a haladás.
Alább a torony mind a négy oldaláról készült képeket mutatom be.
Keleti oldal
A Hetye falu középkori tégla építésű háromszintes tornya a csatlakozó templomrész falcsonkjaival. A torony a legfelső szint kivételével román kori. A torony keleti falán az egykori karzat boltozatának íve látszik. A legfelső szint kőkeretes ablakai alapján gótikus.
Déli oldal
A torony dombtetőn egy nagyon kedvező magas helyen található. Egy videót is készítettem, mely jól érzékelteti, hogy milyen messze el lehet látni és elődeink így a környéket jól belátták.
A torony oldalán a félköríves ablak, majd felette a befalazott ikerablak látható.
Nyugati oldal
Nyugati oldalán félköríves ablakkal, felette hangréssel.
Felső szinten a befalazott ikerablakokkal.
Északi és nyugati oldal.
Az északi oldalról külön képet nem készítettem ott nem volt semmi érdekes.
A templomot temető veszi körül. Hetye falu a török korban elnéptelenedett. Templomának romját a helyiek Törökhagyás néven ismerik.
Visszafelé egy másik utat választottam Ádándra. A térképen látszott, hogy ebben az esetben a Potoli vízfolyáson kell átkelnem, hogy az Ádándra vezető útra kiérjek. Az átkelés nehézkes, de egy ügyes turista víz nélkül megúszhatja. Kerestem volna egy olyan helyet ahol többen is könnyedén át tudjanak kelni. Találtam egy szekér utat, ahol köveken lehetett a túloldalra átugrálni, ahonnan a Hetyei templomrom könnyedén megközelíthető lenne. Azonban egy fára ki volt írva, hogy magánterület idegenek belépni tilos. Egy kutya is szerepelt a táblán a megfélemlítés érdekében.
A Hetyei templomromot magánterület veszi körül, és a megközelítése tilos! A másik oldalon nem volt ilyen kiírás, és út sem.
Bővebben Ádánd honlapján olvashatunk a helyről.
A Szabadhidvégi pusztavár lényegében egy török kori palánkvár, valamint egy őskori földvár együttese. A földvár elég nagy alapterületen helyezkedik el. Egy légi felvételen szeretném bemutatni nagyságát. Stratégiailag rendkívül kedvező helyen, a Sió mellett helyezkedik el. A kép jobb alsó sarkában látható a Sió.
A vár közepe jelenleg mezőgazdasági művelés alatt áll. Körbe a sánc viszonylag jó állapotban található, helyenként bevágásokkal a munkagépek bejárása miatt. A Sió felőli (északi) oldalon egy nagyobb méretű suvadás található. A Sió felőli oldalon földsánc nem található csak a meredek fal. (bővebben)
A képet innét származik: Légirégészet
Szabadhidvéget déli irányban elhagyva hatalmas földsáncot lehetett megpillantani. Borús idő miatt a kép nem elég kontrasztos, de a szántáson túl látszik, hogy a földből kiemelkedik egy hosszú földsánc és valahogy oda kell eljutni.
A földsánchoz közeledve egy nagy bevágás látható, mely a belső mezőgazdaságilag művelt területekre a bejutást segíti. A baloldali földsáncon három óriási rókalyukat is találtam.
A földvár körbejárása is tetemes időt vett igénybe. Az ekkor készített képek az albumban megtekinthetőek. Esteledett már, igyekeztem, mert a Sió mellett szerettem volna visszajutni Szabadhidvégre. Megtaláltam a levezető utat, amit jó lenne a turistautak térképen is jelölni.
A várat elhagyva a Sió partjáról készítettem ezt a képet. A vár és a gát között egy vizes terület húzódik. A vár nagysága a fák között is jól felsejlik. Nagyon esteledett ezért nem volt időm közelebb menni.
Mezőkomáromhoz közeledve pont négy órakor a templomból felcsendülő harangjáték örvendeztetett meg.
A lemenő nap sugara világította meg Mezőkomárom két templomát. Ezzel búcsúztam a túrától. A szürkületben a Sión átívelő régi rozsdás vasúti híd alig kivehető.
További képek itt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése