2015. február 18., szerda

Somogyacsa - Pogány-domb






Somogyacsa mellett két földvár is található, az egyik a Pogány-dombon  a másik a Kócos-hegyen.
Sajnos az a túramozgalom, aminek a keretén bélül bejárjuk ezt a területet egyik földvárat sem keresi fel. Lombmentes időben tervezem a földvárak felkeresését. A földvárakról az alábbi könyvben olvastam részletes leírást:

Tabi Kilátó 2004-2005
Helytörténeti olvasókönyv
Elektronikus megjelenítés:
NKÖEOK Szerkesztőség - 2007
Szerkesztette:
Bertalan Béla


A Tabi Kilátó szerzői:
BERTA GYULA helytörténész
BERTALAN BÉLA könyvtárigazgató, szerkesztő
BŐSZE GÁBOR ny. tanár, helytörténeti kutató
DR. GUZSIK TAMÁS építészettörténész, egyetemi docens †
HALÁSZ PÉTER az Országos Honismereti Szövetség elnöke
DR. MAGYAR KÁLMÁN régész, történész
NAGY ERNŐ tanár, helytörténeti kutató
PASKA GYÖRGY bor- és kultúrtörténeti szakíró
SCHMIDT JENŐ Tab polgármestere
SZÍJJ ZOLTÁNNÉ DUSZA JANKA ny. tanítónő

ISSN 0237-580X
Kiadja Tab város Polgármesteri Hivatala

Elektronikus kiadása a következő linken érhető el (az aktuális földvárak oldal):
http://www.tab-ph.hu/tabikilato/telepulesek_ertekei/tab/tabi_kilato_2004_2005/pages/tk_2004_003_eroditmenyek.htm





A Ságvár-Nagyberény-Nyim vonalától délre, Törökkoppánytól pár kilométerre található Somogyacsa-Pogánydomb földvára. (8. ábra) A község nyugati szélétől nyugatra kb. 500 m-re vonul az észak-déli irányú, viszonylag keskeny Pogánydomb nevű gerinc. Ez a vár is két részre, két nagy, önálló területre oszlik. Mindkét részt sánc és árok veszi körbe. A gerinc folytatásától mindkettőt további elővédművek választják el. A délre eső várrészt kis „elővár" és két árok, míg az északra esőt egy igen mély árok és hosszú sánc tagolja. A délre eső fő-várrész belső területe viszonylag egyenletes, hossza 47 m és legnagyobb szélessége 23 m. Az északra eső fő-várrész egészen más jellegű. A gerincet két magasan fekvő rövid árok három részre osztja. Ezek hossza 15-20 m, míg szélességük 15 m, de az északi részen lévő harmadik szélessége csak 5 m. E három részre osztott főrész teljes hossza 65 m. A vár teljes területe 245x70 m és 1,48 ha. A belső területe 150x23 m és 0,27 ha alapterületű.
8ÁBRA SOMOGYACSA - POGÁNYDOMB

Történeti forrásadatot nem ismerünk rá. Wosinsky Mór megkutatta a várat. Átvette Rómer Flóris rajzát, de ő öt részt különböztetett meg. A rövid ásatása során őskori cserepeket, korongolt, hullámvonaldíszes, vastag peremű cserepeket említett, amelyeket „népvándorlás kori"-nak tartott. Még említ egy római feliratos kő kis töredékét és több vasdarabot.
A hullámvonaldíszes kerámiák szerintünk korai középkoriak. Miklós Zsuzsa várkutató a XII-XIII. századi kisvárak között említi.
Jóval egyszerűbb Árpád-kori vártípus Somogyacsa község déli végétől keletre 700 m-re került elő. Ez egy észak-dél irányú keskeny hegygerincen található. A gerinc
közepe táján van egy mély bevágá-sú kocsiút. Ettől délre fokozatosan emelkedik a gerinc, majd 180 m után elérünk egy mély sáncárkot. Ebből emelkedik ki a hosszúkás alakú hegytető, amely már a vár területét jelenti. A régi intenzív földművelés megváltoztatta az eredeti peremet, letolta és a sáncárkot is enyhén feltöltötte. A plató eredeti szélét a nyugati oldal elmosódott pereme jelzi. Keleti szélét ma a függőleges szakadék adja. A várbelső déli végét nem lehet pontosan megállapítani. A déli sáncárok külső szélén magas sánc keretezi a hegygerincet, amelynek a túloldalán újabb mély sáncárok látszik.
Ez a vár tehát egyrészes és északi végén egy, míg a déli végén két árok van, s az utóbbiak között egy magas sánc található. A vár keleti belső oldalát a szántással elfaragták. Hossza eredetileg kb. 26 m, míg szélessége 18 m lehetett. Az északi árok mai szélessége 19 m, míg a déli árok szélessége 16 m. A tipikus egyrészes, kör, illetőleg ovális alakú Árpád-kori vár, amelynek forrásemlítése hiányzik.
Ehhez a típushoz tartozik a környéken a balatonszemesi ún. Temető, a nagycsepelyi Barátok asztala, a gamási Törökvár, a szóládi Régi temető, a karádi Kupavár és a fonyódi Várhegy földvára.












039:  Talán egy út.





042: Kilátó, amelyik nincs.


044: első mély árok



046: második mély árok



047: utólsó árok














 

További képek itt.


https://picasaweb.google.com/110707593898817886033/20150218SomogyacsaPoganyDomb

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése